Eğitbilim Gelişim Merkezinde Etkili ve Hızlı Okuma Teknikleri Kursu

Etkili ve Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi

Programın Amacı

 • Öğrencilerin okuma becerilerinin geliştirilerek okumanın daha zevkli bir etkinlik olarak algılanmasını sağlamak,
 • Öğrencilerin okuma hızlarını en az iki katına çıkarmak,
 • Öğrencilerin sınavlarda zaman yetersizliği yaşamalarını önlemek,
 • Öğrencilerin sınavlarda daha kısa sürede daha fazla soru çözmeleriyle birlikte, okuduğunu anlama oranlarının da artmasını sağlamak.

Programın Hedef Kitlesi

 • İlkokul 2. Sınıftan itibaren tüm sınıf düzeyleri. (İlkokul 2. ve 3. sınıflar için ayrı, 4. Sınıflar için ayrı, ortaokul grupları için ayrı, lise grupları için ayrı program içeriği uygulanmaktadır.)

Programın Süresi

 • Programın yüz yüze eğitim süresi 10 saattir. Yüz yüze eğitimler haftada iki-dört saat olarak kurumunuzun programına göre ayarlanmaktadır.
 • Uzaktan eğitim uygulamaları 28 saattir.

Programın Uygulama Biçimi

Program uygulaması yüz yüze eğitim ve online uzaktan eğitim olmak üzere iki yönlüdür.

Yüz yüze eğitim, programın okul ortamında öğrenciyle gerçekleştirilen, haftada 2 ders olmak üzere toplam 10 saatten oluşan kısmıdır.

Yüz yüze eğitim sürecinin başlangıcı ile birlikte, her öğrenciye online eğitim sisteminden panel açılmakta, öğrenci şifresi ile sisteme girdiğinde, günlük olarak yapması gereken çalışmaları internet üzerinden yapabilmektedir. Sistem, her öğrencinin sınıf ve yaş özelliklerine göre kavram ve kelimelerden oluşmaktadır.

28 günlük bu program süresince öğrenci kendi okuma hızını sistem üzerinden ölçmekte, okuma hızındaki artışı grafiksel olarak görebilmektedir.

Sınıf çalışmalarında bu çalışmadan sorumlu olan bir öğretmen ya da yöneticiye de panel açılarak öğrencilerin çalışmaları yapıp yapmadıkları, okuma hızlarındaki artışları yine grafiksel olarak takip etmeleri sağlanmaktadır.

İlkokul 2. ve 3. Sınıflar

Türkiye eğitim sistemi 2005 yılı itibari ile tümdengelim yerine tümevarım olarak değişmiştir. Okuma eğitimi ses temelli olarak verilmektedir. Bu nedenle öğrencilerin normal sesli okumaya geçmesi zaman almaktadır. Bazı öğrencilerde bu durum 4. sınıfa kadar sürebilmektedir. 

Okullarda uygulanan çeşitli yöntem ve tekniklerle bu beceri çocuklara kazandırılır. Ancak sadece yazının anlamının sökülmesi bunun için yeterli değildir. Okuma becerisine tam olarak sahip olmak için okuma hızının belli bir düzeyde olması ve metnin anlaşılması gerekmektedir.

İlkokul 2. ve 3. sınıflar için hazırlamış olduğumuz pratik okuma eğitimi ile 1 ay içerisinde öğrenciler normal sesli okumaya geçirebilmektedir.

İlkokul 4. Sınıflar

4. sınıf öğrencileri için hazırlamış olduğumuz giriş seviyesindeki hızlı okuma sistemi ile 30 gün içinde hızlı okumaya geçirebilmektedir. Bu eğitim sayesinde öğrencilerimiz hem sesli hem sessiz çok hızlı, seri ve akıcı şekilde okuyabilirler.

4. sınıf öğrenciler için hazırladığımız, göz koordinasyonu ile göz kaslarını geliştirip, takistokop egzersizleri ile kelime görme hızını artırarak, gruplama ve gölgeleme egzersizleri ile göze metin üzerinde kontrol sağlar. Eğitim verimi, hızlı okuma ve anlama testleri ile ölçülerek öğrencinin gelişimini takip edilebilmektedir.

Ortaokul Öğrencileri

Bütün bu sınavlarda başarılı olmak için hızlı okuma eğitimini kaçırmamalıyız. Hızlı okuma eğitiminin amacı, en az iki kat daha hızlı olmanızı ve iki kat daha iyi öğrenmenizi sağlamaktır. Böyle bir eğitime zaman kaybı olarak görüp, ders çalışmayı tercih edebilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, sınavlarda karşınıza çıkacak olan sorular ortalama 110 - 120 ve hatta kimi zaman daha fazla sayıda kelimeden oluşabilmektedir. 

Lise giriş sınavlarına hazırlanan öğrenciler 1 dakikada ortalama 80 ila 120 kelime arasında okuyabilmektedir. Sorunun tamamının 120 kelimeden oluştuğunu kabul edersek, okuma esnasında o kadar fazla hatalar yaparız ki, sürekli soruyu baştan okuma ihtiyacı hissederiz. Her dakikanın, hatta her saniyenin yaşamınızın geri kalanını etkilediği bu esnada, bir soruda sürekli başa dönmeyi tercih eder misiniz? 

Aynı soruyu yanlış okuma nedeni ile yaptığınız geri dönüşlerle ortalama 120 kelime olan soru 240 ve hatta daha fazla kelime okumanıza neden olur. Bu fazladan kaybedilen 2 dakika anlamına gelir. Yorumlama, doğru cevabı bulma sürecinin sonunda sınavda zaman yetiştirememe sıkıntısı ortaya çıkmaktadır. 

Hızlı Okuma Eğitimi ile en az iki kat daha hızlı okuyup, iki kat daha iyi anlayabiliriz. Ders notlarınızı okurken, okuma anlama sürenizi 3'te 1 oranında azaltabilirsiniz. 

Lise Öğrencileri

Hızlı Okuma Eğitiminin amacı, iki kat daha hızlı olmanızı ve daha iyi öğrenmenizi sağlamaktır. Böyle bir eğitime zaman ayırmaktansa, ders çalışmayı tercih edebilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, sınavlarda karşınıza çıkacak olan sorular ortalama 120 - 240 ve hatta kimi zaman daha fazla sayıda kelimeden oluşabilmektedir. Ortalama bir üniversite sınav sorusu 45-50 kelimeden oluşur.

Normal bir öğrencinin bu soruyu sadece okuması 15-20 saniyesini alır. Etkin Hızlı okuyan öğrenci ise, aynı soruyu daha iyi anlayarak 5-7 saniyede okur ve her soruda 10 saniye, tüm sınav boyunca '30-40 dakika ekstra zaman' kazanır. Yalnızca bir sorunun bile, sıralamada bin kişi öne geçmenizi sağlayacağı ya da geriye düşmenize neden olacağı bir sınavda bu çok önemli bir kazanım. 

Her dakikanın, hatta her saniyenin yaşamınızın geri kalanını etkilediği bu esnada, bir soruda sürekli başa dönmeyi tercih eder misiniz? Aynı soruyu yanlış okuma nedeni ile yaptığınız geri dönüşlerle ortalama 120 kelime olan soru 240 ve hatta daha fazla kelime okumanıza neden olur. Bu fazladan kaybedilen 2 dakika anlamına gelir. Yorumlama, doğru cevabı bulma sürecinin sonunda sınavda zaman yetiştirememe sıkıntısı ortaya çıkmaktadır. 

28 Saatlik bu programı uzaktan eğitim yoluyla uygulayarak okuma hızınızı en az iki katına çıkarabilirsiniz.

Yetişkinler

Hızlı okuma teknikleri sadece öğrenciler ve sınavlara hazırlananlar için değil, okumayı sevenler, çok kitap okumak isteyenler ile birlikte, iş yaşamında fazla okuması gerekenler, okurken yüksek düzeyde dikkatli olması gerekenler için de önemlidir.

Hızlı okuma teknikleri eğitimi, sadece okuma hızını arttırmayı sağlamakla kalmaz, okurken dikkatin daha fazla yoğunlaşmasını ve konsantrasyonun en üst düzeye çıkmasını sağlayarak hatasız okumayı da sağlar. Hızlı okuma teknikleri ile okuma hızınızı en az iki katına çıkarabilir, okuduklarınızı daha iyi anlayabilirsiniz.


Detaylar

 • Fırsatın Son Kullanma Tarihi: 29.05.2022
 • İşletmeden Perakende satış fişinizi veya Faturanızı alabilirsiniz.
 • Satınalma işlemi tamamlandıktan sonra fırsat kodunuz ve Rezervasyon bilgileri tarafınıza mail ve sms yoluyla ulaştırılacaktır.
 • Dilediğiniz kadar kupon satabilir, kullanabilir ve hediye edebilirsiniz.
 • Detaylı Bilgi için 0 537 419 54 07 nolu telefonu 09:00- 23:00 arası arayabilirsiniz.
 • İşletmeden Perakende satış fişinizi veya Faturanızı alabilirsiniz.
 • Satınalma işlemi tamamlandıktan sonra fırsat kodunuz ve Rezervasyon bilgileri tarafınıza mail ve sms yoluyla ulaştırılacaktır.
 • Dilediğiniz kadar kupon satabilir, kullanabilir ve hediye edebilirsiniz.
 • Detaylı Bilgi için 0 537 419 54 07 nolu telefonu 09:00- 23:00 arası arayabilirsiniz.