Bu Fırsat Kaçtı!

3. İzmir Çocuk Tiyatroları Festivali Giriş Biletleri

3. İzmir Çocuk Tiyatroları Festivali Giriş Biletleri


Fırsat Seçenekleri

 • Benim Güzel Pabuçlarım (30 Kasım - 11:30 - İzmir Sanat Sahnesi 26 Ağustos Kapısı / Alsancak) 10,00 TL
 • Sihirbazın Çırağı (30 Kasım - 13:00 - İzmir Sanat Sahnesi 26 Ağustos Kapısı / Alsancak) 10,00 TL
 • Sihirbazın Çırağı (30 Kasım - 14:30 - İzmir Sanat Sahnesi 26 Ağustos Kapısı / Alsancak) 10,00 TL

3. İzmir Çocuk Tiyatro Festivali bu sene 7 farklı oyunla ve 36 gösterim yapacak.III. İzmir Çocuk Tiyatroları Festivali, Kasım ayında başlıyor.

 

Oyunların tümü Fuar'da bulunan İzmir Sanat Sahnesi'nde (Fuar/Alsancak 26 Ağustos Kapısı) oynanacak.

 

3. İzmir Çocuk Tiyatroları Festivali

 

Renkli Düşler Kumpanyası

 

Düşünen, sorgulayan, üreten ve farkında olan çocuklar... Bize anlatılan masallarda acaba başka dersler çıkartılabilir mi? Her zaman tek doğru mu vardır? Kahramanların yanında yan karakterlerin hikayeleri aktarılırsa ne olur? 

 

Masalları, hikayeleri yeniden yazan Renkli Düşler Kumpanyası adlı oyunumuz, interaktif yapısı ve farklı sahneleme tekniği ile eğlenceye bir an olsun ara vermeden çocuklara sorular sorduruyor. Anlatmak, yargılamak yerine çocukların düşünmesini ve kendi doğrularını bulmasını istiyor. Oyuncuların yanından kuklaların görev aldığı bu oyun müzikle, dansla eğlenceli bir akış sunuyor.

 

Renkli Düşler Kumpanyası adlı çocuk oyunumuz bu düşünce anlayışı içinde, tamamı akademik eğitimini tamamlamış bir ekiple oluşturuldu. Dekor tasarımından kostüm seçimine, aksesuar kullanımından müziklere varıncaya kadar çocukların pedagojik gelişimini göz önünde bulunduruldu ve çağın gereksinimlerine cevap verecek bir estetik anlayış doğrultusunda uygulamalar yapıldı. 

 

İnteraktif bir yapıyla sahnelenen oyunumuz, çocukların büyük ilgisini toplamış durumda. Tamamı profesyonel sanatçılar tarafından sahnelenen “Renkli Düşler Kumpanyası” adlı müzikli, danslı çocuk oyunumuz 45 dk uzunluğunda ve tek perdedir.

 

Küçük Prens

 

Küçük Prens, Antoine De Saint Exupery tarafından yazılmış ve Alper Akdeniz tarafından aslına bağlı kalınarak uyarlanmıştır. Dünya edebiyatından önemli bir yer tutan bu metin, içeriği ile sadece çocukların değil yetişinlerin de sevgisini kazanmıştır. Yolculuk, aramak ve keşif temalarını ön plana çıkardığımız oyunumuzda, aksiyona çocukları dahil etmek için kukla oynatıcıları yer yer oyunun içine girmektedirler.

 

“Sadece evcilleştirdiğin kişiyi anlayabilirsin” dedi tilki. “İnsanlarınsa hiçbir şeyi anlayacak vakitleri yok Her şeyi dükkanlardan hazır alıyorlar. Ve arkadaşlar dükkanlarda satılmadığı için de insanların arkadaşları yok artık. Eğer bir arkadaşın olsun istiyorsan, evcilleştir beni!”

 

“Küçük Prens” adlı kukla oyunumuzda müzik ve anlatıcılık tekniği kullanılmaktadır. Oyunumuz 40 dk uzunluğunda ve tek perdedir. Profesyonel tiyatro sanatçıları tarafından sahnelenmektedir.

 

Kutup Misafirleri

 

Çevre kirliliği ve küresel ısınma temasının işlendiği “Kutup Misafirleri” adlı çocuk oyunumuzda, canlıların nasıl nesillerinin tükendiği, geri dönüşümü yapılmayan çöplerin nelere neden olduğu, yaratıcı drama tekniklerinden faydalanarak eğlenceli bir biçimde anlatılıyor. Oyuncuların ve kuklaların birlikte sahnede olduğu bu oyun, didaktik bir anlatı yerine mizahi öğelerle kurulan bu oyun, dinamik yapısıyla ilgili bir an kaybetmeden sahneleniyor.

 

Çılgın bir profesör çevreyi kirleten ve doğaya önem vermeyen iki öğrencisini 2058 yılından 40 yıl geriye yani günümüze 2018 yılına gönderir. 2058 yılında bir çok hayvanın nesli tükenmiş ve doğa yaşanamayacak bir hale gelmiştir. Çocuklara hem bir ders vermek hem burada yaşayan çocuklara ilerde hayvanların nesillerinin tükenmemesi için neler yapılması gerektiğini anlatacaktır. 

 

Kuklaların sunum hazırladığı ve geri dönüşüm konusunda bilgilendirmeler yapılan oyun, didaktik bir yönelişe girmeden bu temayı çocuklara eğlenceli bir biçimde sunuyor. Nesnelerin doğada yok olma süreleri ve geri dönüşümün hangi temeller üzerinden yapılması gerekliliği çocuklara oyun algısıyla aktarılıyor. Oyunun final sahnesinde kuklalar, geri dönüşüm üzerine çocuklarla örnek proje sunumları hazırlıyorlar.

 

“Kutup Misafirleri” adlı oyunumuzda müzik ve dans kullanılmaktadır. Oyunumuz 40 dk uzunluğunda ve tek perdedir. Profesyonel tiyatro sanatçıları tarafından sahnelenmektedir.

 

Nasreddin Hoca Günümüzde

 

Nasreddin Hoca’yı bir tiyatro günümüzde neden sahneye taşıma ihtiyacı hisseder? Bu oyunu çalışmadan önce ilk sorduğumuz soru buydu kendimize. Öncelikle unutulmaması ve yeni kuşaklara aktarılması gereken bir kültür mirası olarak gördüğümüz Nasreddin Hoca’yı, Akşehir’de düzenlenen şenliklerde yeniden öğrendik. Bugün fıkra diye anlatılan bir çok olayının özünün farklı olduğu ve felsefe temellerine dayanan öğretilerden beslendiğini keşfettik. Bu bilgi tiyatromuzu çok heyecanlandırdı ve yeni bir yorumla Nasrredin Hoca’yı “günümüze” getirmeye karar verdik.

 

Bilgisayar başından kalkmayan yeni nesil teknoloji çocuklarına Nasreddin Hoca gerçek oyunları, masalları sevdirebilecek mi? Hep birlikte izleyeceğiz. Peki ya Nasreddin Hoca günümüze niye geldi? Derdi neydi? Dünya görüşünün içinin boşaltıldığını ve popülerleştirilerek yeni kuşaklara aktarıldığını düşünen Nasreddin Hoca, günümüz çocuklarına kendini doğru bir şekilde anlatabilmek için bugüne geliyor.

 

Nasreddin Hoca, gerçekten parayı veren düdüğü çalar diyerek üzdü mü çocukları? Göle maya çalmasında amacı neydi? Eşeğe ters binmesinin mantıklı bir nedeni var mıydı? Peki gerçekten kazan doğurdu mu? İşte bize tanıdık gelen ancak çoğunun düşüncesinin içi boşaltılan bu fıkraları, bulabildiğimiz en özgün hallerine ulaşarak ve en önemlisi felsefesini koruyarak sahneye uyarlamaya çalıştık.

 

Tamamı profesyonel sanatçılar tarafından sahnelenen “Nasreddin Hoca Günümüzde” adlı müzikli, danslı çocuk oyunumuz 45 dk uzunluğunda ve tek perdedir.

 

Benim Güzel Pabuçlarım

 

Tüm Türkiyede farklı tiyatrolar tarafında defalarca sahnelenmiş ve metin olarak büyük bir beğeni toplamış olan "Benim Güzel Pabuçlarım" adlı oyunun konusu şöyle; Günün birinde sirke bir robot palyaço gelir. Ama bu robot palyaçonun gelişi sirk çalışanları için hiç iyi olmaz. Yıllardır sirkte çalışan kırmızıburun palyaço, robot palyaço yüzünden işten kovulur, daha da kötüsü en sevdiği eşyası olan kırmızı pabuçları elinden alınır. 

 

Kırmızıburun, para kazanıp pabuçlarını geri almak için birçok ise girer ama çevreye ve doğaya duyarlılığı yüzünden patronlarının sırf para kazanmak için kendisinden yapmasını istedikleri şeyleri yapmaması nedeniyle girdiği her işten kovulur. Pabuçlarına kavuşamayacağını düşünüp umutsuzluğa kapıldığı sırada, patron yaptıklarının yanlış olduğunu ve ona çocukların robot palyaçodan çabuk sıkıldığını bu yüzden de işe geri alındığını söyler. İşine ve en önemlisi pabuçlarına kavuşan palyaço artık mutludur.

 

 

Psikolojik Danışman Elif Öztürk'e göre; “Benim Güzel Pabuçlarım” hem uygulamadaki hem de sahnelenişindeki ayrıntılardan dolayı hedeflenen yaş grubuna gerekli mesajı( konu bütünlüğü,işleniş sırası,karekter seçimi,kullanılan materyaller bakımından) vermektedir.Ayrıca konunun işlenme sürecinde çocukları kötü davranışlara özendirmemek amacı ile özenle seçilmiş söylemler ifadelere yer verilmiş olup, şiddet ve hakaret içeren söylem ve davranışlardan uzak durulmuştur.Oyun için seçilen müzikler okul öncesi ve ilkokul dönem çocuklarına uygun ezgi ve sözlerle hazırlanmış eğlencelidir.Dekor ve kostüm yine uygun olup verilmek istenilen mesajı destekler niteliktedir.

 

 

“Benim Güzel Pabuçlarım” adlı oyunumuzda video ve müzik kullanılmaktadır. Oyunumuz 45 dk uzunluğunda ve tek perdedir. Profesyonel tiyatro sanatçıları tarafından sahnelenmektedir.

 

 

Sihirbazın Çırağı

 

"Sihirbazın Çırağı" Alper Akdeniz tarafından kaleme alınan eğlenceli ve bir o kadar çalışmanın önemini vurgulayan bir çocuk oyunudur. Sihirbaz olmak için günlerdir çalışanla bir karakter ile çalışmayan birinin arasında çekişmeyle geçen bir sınav. Tüm çocukların aklında aynı soru "acaba sihirbazın çırağı kim olacak?"

 

Başarıya ulaşmak için ne yapmak gerekir? Her sınavın bir kazananı var mıdır? Ayrıca insanların dış görünüşlerine göre yargılamak, peşin hükümler vermek doğru mudur? Eğlenceyi öğretici durumlarla birleştiren "Sihirbazın Çırağı" adlı oyunumuz çocuklara unutamayacağı anlar sunuyor. Oyunun sonunda küçük sihrbazlık gösterilerinin yer aldığı bu oyunumuz, okul çağı çocukları için uygun nitelikte tasarlanmıştır.

 

“Sihirbazın Çırağı” adlı oyunumuzda dans ve müzik kullanılmaktadır. Oyunumuz 40 dk uzunluğunda ve tek perdedir. Profesyonel tiyatro sanatçıları tarafından sahnelenmektedir.

 

Sakar Mucitler

 

Bilimle oyun birleştirilebilir mi? Sahne üzerinde çocuklarla deney yaparken aynı zamanda tiyatro oyunu oynanabilir mi? "Sakar Mucitler" adlı oyunumuz kendi öyküsü içinde ilerlerken bir yandan çocuklarla sahnede eğlenceli ve onları bilime özendirecek şekilde deneyler yapılıyor. 

 

Oyunun bir kısmı önceden hazırlanmış bir filmle aktarılıyor. Bu sayede çocuklar kahramanlarımızın yolculuğunu dış çekimlerde yapılan bir filmle izlerken, sahneye geldiklerinde kendilerini izleme şansını yakalıyorlar. Çok katmanlı bu oyunumuz çocukların bir hayli ilgisini çekmiş durumda.

 

Oyunun konusu kısaca şöyle; "Sakar Mucitler" zorlu bir görev için zamanda yolculuğa çıkıyor. Mavi Gözlü Kartalın yumurtasını bulmak için geçmişe yaptıkları bu zorlu görevde başarılı olabilecekler mi? Onların zaman makinesi ile çıktıkları bu heyecanlı yolculuğa hep birlikte tanık olacağız.

 

Onlardan öğreneceğimiz çok şey olacak. "Sakar Mucitler" bilimi anlamaya ve onu nasıl kullanacaklarını öğrenmeye çalışan, öğrenirken başlarını sürekli belaya sokan iki sakarın hikayesi. İzlerken çok eğleneceğimiz, gerçekle hayalin iç içe geçtiği, sinema ile tiyatronun birleştiği bir oyun izleyeceğiz.

 

“SAKAR MUCİTLER” adlı oyunumuzda video ve müzik kullanılmaktadır. Oyunumuz 50 dk uzunluğunda ve tek perdedir. Profesyonel tiyatro sanatçıları tarafından sahnelenmektedir.

 


Detaylar

 • Her yaş grubu için bilet alınması gerekmektedir.
 • Rezervasyon gerekli değildir. Biletlerinizi fırsat kodlarınızı ileterek gösteriden 1 saat öncesine kadar gişeden alabilirsiniz.
 • Oturma planı yan yana oturma garantisi ile otomatik olarak belirlenmektedir ve yer seçimi yapılamamaktadır.
 • Oturma planında normal ve indirimli fiyat ile satın alım yapan müşteriler arasında ayrım yapılmamaktadır.
 • Satın alma işlemini tamamladıktan sonra fırsat kodunuz e-posta adresinize ve cep telefonunuza gönderilecektir.
 • Satın alım sonrası iptal, iade ve değişiklik yapılamaz.
 • Faturanızı fırsattan yararlandığınız esnada işletmeden almayı unutmayınız.
 • Kişi başı dilediğiniz kadar kupon alabilir, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Mekan Bilgisi

A
Kültürpark 26 Ağustos Kapısı Konak / İzmir
Konak / İzmir
0537 419 54 07

 • Her yaş grubu için bilet alınması gerekmektedir.
 • Rezervasyon gerekli değildir. Biletlerinizi fırsat kodlarınızı ileterek gösteriden 1 saat öncesine kadar gişeden alabilirsiniz.
 • Oturma planı yan yana oturma garantisi ile otomatik olarak belirlenmektedir ve yer seçimi yapılamamaktadır.
 • Oturma planında normal ve indirimli fiyat ile satın alım yapan müşteriler arasında ayrım yapılmamaktadır.
 • Satın alma işlemini tamamladıktan sonra fırsat kodunuz e-posta adresinize ve cep telefonunuza gönderilecektir.
 • Satın alım sonrası iptal, iade ve değişiklik yapılamaz.
 • Faturanızı fırsattan yararlandığınız esnada işletmeden almayı unutmayınız.
 • Kişi başı dilediğiniz kadar kupon alabilir, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.
A
Kültürpark 26 Ağustos Kapısı Konak / İzmir
Konak / İzmir
0537 419 54 07